E-BÜLTEN
Vergi Danışmanı ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için kayıt olun.

TİCARET HUKUKU

 Ticaret Hukuku, hukukun ticaretle ilişkili tüm mevzuatı kapsayan bir alt dalıdır. Hükümler, temel olarak Ticaret Kanunu'nda toplanmıştır. Ayrıca Sermaye Piyasası Kanunu, ticaret hukuku kanunudur.

Ticaret hukukunun genel kavramları tacir, ticari işletme, ticaret sicili, ticaret unvanı, haksız rekabet, ticari defterler, cari hesap, ticari işler tellallığı, acentalık, ticarete mahsus yerler, ticaret ortaklıkları (kollektif, komandit, anonim, limited, kooperatif ortaklıklarıdır). Belgelerle ilgili hukuk, kıymetli evrak başlığında toplanmıştır. Düzenlenme biçimleri nama yazılı ve hamiline yazılı olur. Kıymetli evrak poliçe, bono, çek, imtia senetleri, taşıma senetleri türlerindedir.

Deniz ticaret hukuku, sigorta hukuku (sosyal sigorta hariç)diğer ticaret hukuku konularıdır. Söz konusu konular hakkındaki her türlü hukuksal problemlerinizde avukat ve mali müşavir danışmanlarımızdan hizmet alabilirsiniz.

DANIŞMANA SORU SOR  

Okunma Sayısı : 2697
Yazdır

VERGİ DANIŞMANI

Vergi hukuku, Uluslararası vergiler, vergi planlaması, işletme planması ve daha bir çok konuda online soru sorabileceğiniz platform.

SON HABERLER

İLETİŞİM