Iyi gunler, Ev hanimiyim ve tek evim var.Bu zamana kadar muaf oldugumdan emlak vergisi odemedim.2015.2016.2017 ve 2018 yillarinda ISKURUN kurslarina katildim. 2020 nin Mart ayinda belediyeden bana tebligat geldi.Yapilan arastirmalar sonucu 2015 den 2018 e kadar sigortali calistigim tespit edilmis ve faiziyle birlikte bu 4 yilin emlak vergisini istiyorlar.Oysa ben hic calismadim. Sadece kursa katildim. Bu nasil bir sistem.Ne yapmam lazim.madurum.yardimci olursaniz sevinirim.Simdiden tesekkurler.

Sayın Banu Atan hanım,

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununun 8 inci maddesinin ikinci fıkrasına göre emlak vergisi muafiyeti şu koşullarda uygulanıyor 

- Tek meskeni olan mülk sahibinin taşınmazı brüt 200 metrekareyi geçmemesi durumunda,

- Mesken sahibinin gelirinin olmaması durumunda,

- Ev hanımı olan ve emekli mülk sahiplerinin tek dairesi olması durumunda ve

- Geliri olmayan işsizler, engelli vatandaşlarımız; Şehitlerin dul ve yetimleri ile gaziler muafiyet koşulunu yerine getirmeleri durumunda yeni emlak vergisinden muaf tutuluyor. Emlak vergisi ödemiyor.

Durumunuzla ilgili çok az bilgi vermişsiniz.  Durum 1 ve 2 de iseniz. Aşağıda verdiğimiz bilgileri içeren bir dilekçe ile ilgili belediyeye başvurmanız durumunda mağduriyetinizin giderileceğini düşünmekteyiz. 

Durum 1
6111 sayılı Kanun ile Türkiye  İş Kurumu tarafından düzenlenen meslek edindirme, geliştirme ve değiştirme eğitimine katılan kursiyerlerden bakmakla yükümlü durumunda olmayanların, genel sağlık sigortası primleri Türkiye İş Kurumu tarafından ödenmek suretiyle genel sağlık sigortalılığı kapsamına alınması,  kursiyerlerin kendileri ile varsa bunların eş, çocuk ana ve babalarının da sağlık hizmetlerinden yararlanması imkânı sağlanmıştır. Sağlık Sigortanızın İşkurca ödenmesi gelir elde ettiğiniz anlamına gelmez. Emlak vergisi ödemezsiniz 

Durum 2

Şayet İŞKUR dan cep harçlığı almış isenizde; eğitim programlarına katılan kursiyerlere işkur tarafından cep harçlığı niteliğinde yapılan ödemelerin, kursiyerlerle hizmet sağlayıcı kurumlar arasında işçi-işveren ilişkisinin bulunmaması ve kursiyerlerin de hizmet erbabı niteliğinde olmamaları nedeniyle ücretin unsurlarını taşımamaktadır. Emlak vergisi ödemezsiniz.

Durum 3

Son olarak İŞKUR tarafından düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılan kursiyerlerin  bir başka şirkette çalışmış bu şirkette size ödeme  yapmışsa  ücret  olup emlak muafiyetiniz bozulur. Emlak vergisi ödersiniz.

Bilgilerinize sunarız.

RoyalCert Audit International