Merhaba, 1.sorum Ben Mustafa 24 yaşındayım. 22 May 2017 tarihinde ySense adlı siteye kayıt oldum. Bu siteden günümüze kadar farklı zamanlarda küçük miktarlarda para çektim. Bu kazancım vergiye tabi olurmu? Eğer oluyorsa nasıl bir yol izlemeliyim. 2.sorum Clickworker adlı siteye kayıt oldum ve burda 100 Euro para elde ettim.Benim adıma herhangi bir fatura kesilmediğinden şimdilik banka hesabıma para çekmedim. Şimdi ben geçmişte ysense den elde ettiğim paranın vergisini ödemelimiydim ve eğer ödemeliysem bu ne kadar olur.Herhangi bir ceza uygulanırmı.Çünkü üstünden uzun süre geçti.Aynı şekilde clickworker adlı siteden elde ettiğim paranın vergisini ödemem gerekiyorsa nasıl bir yol izlemeliyim.Şu ana kadar clickworker hesabımda adıma bir fatura kesilmeden kazandığım paranın vergisini ödemelimiyim? Sonuç olarak şunu öğrenmek istiyorum, Daha önce ysense adlı siteden geçmişte elde ettiğim 250 dolar civarı paranın vergisi şartmı ve cezası olurmu ve Clickworker adlı siteye son 2 aydır kayıtlıyım ama faturasız şekilde 100 euro hesabımda birikti ama daha banka hesabıma çekmedim bu durumda bu siteden para kazanmak için fatura talep edip vergi ödemelimiyim? Umarım yazdıklarımı uzun ve karmaşık bulmazsınız şimdiden teşekkürler.

Merhaba Mustafa Bey,

Elde ettiğiniz gelirin niteliğini belirtmemişsiniz. Ayrıca bir yerden gelir elde ediyorsanız faturayı karşı taraftan beklemek yerine  sizin düzenlemeniz gerekir. Verdiğiniz sınırlı bilgilerden hareketle, arızi kazancınız olduğu anlaşılmaktadır. Arızi kazancınızın kaynaktan kesilerek vergilendiğini düşünmekteyiz ve istisna hadleri altında kaldığından beyana tabi bulunmamaktadır. 

Gelir Vergisi Kanunu’nun 82. maddesine göre, kazancınızın (296 Seri No'lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile 2017 yılı için ) 24.000 TL lik kısmı gelir vergisinden müstesnadır.

Konuyu bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

RoyalCert Audit International