Merhaba, 3-4 yıl önce bir makale blogu başlattım. Yazdığım bazı yazılara erişim için de üyelik satışı yaptım, bazı yazıları pdf haline getirip e-kitap halinde sattım. Bunları bir pazaryeri platformunda sattım, orada satış gelirimden vergi ayrıca kesiliyordu ancak yine de içime sinmedi. Bugün özel sektörde tam zamanlı çalışıyorum ancak zamanında yaptığım bu satışlar için vergi konusunda ne yapmalıyım? Hangi adımları atmam gerekiyor? Vergi cezası durumuyla karşılaşmadan önce önlemimi almak, doğrusunu yapmak isterim. Teşekkürler.

Sayın Ali Yazdan

Yazdığınız  bazı yazılara erişim için de üyelik satışı karşılığı elde ettiğiniz gelir için yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi vermeniz gerekirdi.  Bu gelirler için ödemeyi yapanlara fatura düzenleyecektiniz.

Diğer taraftan Gelir Vergisi Kanunu’nun 18’inci maddesine göre e kitap çalışmalarınızın  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca eser sayılması durumunda  satışlarınız istisnadır. Ancak Gelir Vergisi Kanunu’nun 94’üncü maddesinde sayılan kişi ve kurumlara satış yapması durumunda yine aynı maddenin 2’nci bendi uyarınca % 17 oranında gelir vergisi tevkifatına tabi tutulması gerekir. Bu geliriniz için yıllık beyanname vermeniz gerekmemektedir. 

Bu faaliyetlerin sürekli bir şekilde yapılması gerçek usulde katma değer vergisi mükellefiyetini gerektirmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

RoyalCert Audit International