Merhaba. Ben online bir şekilde danışmanlık veriyorum. Ödemeler de banka hesabıma havale olarak yapılmakta. Aylık gelirim 6-8 bin TL aralığında değişiyor. Vergilendirdiğim takdirde elime pek bir şey kalmayacağı için henüz vergilendirmedim. Böyle bir tutar fark edilip araştırılır mı? Herhangi bir muafiyet ya da kaçınma sağlayabilir miyim bunları merak ediyorum. Online hizmetlerin vergi tutarı nedir ayrıca onu da öğrenirsem sevinirim.

Her şeyden önce  Türkiye de yerleşik tüm gerçek kişilerin tüm gelirleri (GVK md 2 deki)  gelir vergisine tabidir. Yazınızdan anladığım kadarı ile danışmanlık yapmanız nedeni ile Serbest Meslek Kazancı. Serbest meslek kazançları daimi olarak yapılması halinde serbest meslek kazancı olarak vergilendirilir ve beyanname vermeniz gerekir. Eğer hizmeti daimi olarak vermiyorsanız bu durumda arızı serbest meslek kazancı olarak, ödemeyi yapanlar tarafından % 20 stopaj yapılarak size ödenmesi gerekir, bu durumda diğer gelirleriniz de dikkate alınarak beyanname verip vermemeniz belirlenir.

Asıl sorunuz sanıyorum hesabınıza gelen paranın Maliye Bakanlığı tarafından tespit edilip edilmeyeceği, Bu soruya evet veya hayır demek meslek etiğimize uymamakla birlikte şunu söyleyebilirim. Tüm bankalar şüpheli işlemlerini Mali suçlar araştırma kuruluna ve maliye bakanlığına bildirmek zorundadır. Bu kapsamda bir gerçek kişinin hesabına değişik kaynaklardan düzenli olarak para yatırılması şüpheli işlem kabul edilir.

Sorunuzun bundan sonraki kısmına meslek etiği gereği  maalesef cevap veremiyoruz.

Saygılarımızla,

RoyalCert Audit International