Merhaba, Ben türk vatandaşıyım ve şu anda almanya'da yaşıyorum. Yakın zamanda ailemle birlikte Türkiye'ye göç etmek istiyorum ve vergilere hiç aşina değilim. Honduras ve ABD merkezli uluslararası bir şirkette çevrimiçi ve uzaktan çalışıyorum, Almanya'daki müşteri iletişiminden sorumluyum ve ayda 2250 Euro alıyorum. Şimdi Türkiye'de durum nasıl? Böyle bir maaşla nasıl vergilendirilirim ve sonunda ne kalır? Cevabınız için teşekkür ederim.

Ertan Bey,

Gelir Vergisi Kanununda yabancı ülkedeki işverenlerden alınan ücretlere yönelik özel bir istisna hükmü (GVK Md.23/14-a) mevcuttur. Bu madde ile kanuni ve iş merkezi Türkiye'de bulunmayan dar mükellefiyete tabi işverenlerin yanında çalışan hizmet erbabına, işverenin Türkiye dışında elde ettiği kazançları üzerinden döviz olarak ödediği ücretler gelir vergisinden istisna edilmiştir. 

Ücretlerini doğrudan yurt dışındaki işverenlerden alanlar, istisna şartlarının sağlanması halinde yıllık gelir vergisi beyannamesi vermezler. 

İstisna şartlarının sağlanamadığı hallerde yurt dışından alınan ücretler, tutarına bakılmaksızın, yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan edilir. Bu gelirler üzerinden yurt dışında kesilen vergiler varsa, bu vergiler Türkiye'de hesaplanan gelir vergisinden mahsup edilir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

RoyalCert Audit International