Merhaba bir oyun şirketi kurmak istiyorum. kuracagım yer ya amerika delaware yada estonya olacak gibi duruyor. O ülkelerde kazandıgım parayı o ülkeye vergi olarak ödeyecegimi biliyorum ancak türkiyede ikamet ediyorum. Kazandıgım parayı ülkeye sokarken ne gibi sıkıntılarla karsılasabilriim? para naklini swift ile mi yapmalıyım ve bu paralar üzerinden ekstra bi vergi odemem gerekir mi? yada bir yere bildirmem gerekiyor mu bakın ben estonyada şirket kurdum haberiniz olsun der gibi

Merhaba Arif Bey,

Türkiye'de yerleşik olduğunuzdan tam mükellef sayılıyorsunuz.(Gelir Vergisi Kanunu 3.maddesi)

Tam mükellefiyete tabi olan gelir vergisi mükellefleri gerek yurt içi gerekse yurt dışında elde ettiği kazançların tamamı üzerinden vergiye tabi tutulacaktır.

Kanunun 85'inci maddesinde , tam mükellefiyete tabi olanların , yıllık beyannameye Türkiye içinde elde ettikleri gelir unsurları ile birlikte yabancı ülkelerde elde ettikleri gelir unsurları ile birlikte kazanç ve iratları da dahil ederler.

Yabancı ülkelerde sağlanan kazançlar ve iratlar mükelleflerin bunları Türkiye'de hesaplarına intikal ettirdiği yılda , Türkiye'de hesaplara intikal ettirilmemesinin mükellefin iradesi dışındaki sebeplerden ileri geldiği tevsik olunan hailede , mükellefin bunlara tasarruf edebildiği yılda elde edilmiş sayılır ve o yılın kazancı olarak vergilendirilir.

GVK' nun 123. maddesinde Tam mükellefiyete tabi mükelleflerin yabancı memleketlerde elde ettikleri kazanç ve iratlardan mahallinden ödedikleri benzeri vergiler, Türkiye'de tarh edilen Gelir Vergisinin yabancı memleketlerde elde edilen kazanç ve iratlara isabet eden kısminden indirilir.

Yukarıdaki açıklamalar Gelir Vergisi kanununun 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. maddeleri ile 75'nci , 85, 86, 88, 121 ve 123'ncü maddelerinde ayrıntılı olarak yer almaktadır. Daha detaylı bilgi için bu maddeler incelenebilir.

Son olarak Ticaret Bakanlığı Yurt Dışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü  ve Hazine ve Maliye Bakanlığına bildirim yapmanız gerekmektedir.

 

Konuyu bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

RoyalCert Audit International