merhaba biz 2015 yılında ihale için a firması olarak bir adi ortaklık kurduk ve belediyeden ihale alarak 2016 yılında işi bitirdik, aynı ortaklık üzeirnden 2016 yılında da 2 iş daha aldık ve 2018 yılında bitirdik, 2017 yılında vergi dairesine kurumlar vergisi mükellefiyeti tanımlattık, bu iş ortaklığının defterleri de ilk 2015 yılındaki defterlere 2016 da aldığımız diğer işe ait kayıtları da işledik, burada ortaklık adına kesilen yıllara sari işe ait stopaj kesintimiz için veri incelemesine girdik fakat müfettiş ilk işe ait defterde sıkıntı olmadığını fakat sonradan alınan işe ait ayrı defter vemükellefiyet tesis gerektirdiğini söyleyrek iade nin reddine ve bir misli vergi ziyaına karar verdi. Burada biz mükellef olarak sizce ne yapmalıyız. raporda yapılacaklar kısmında sadece iadenin reddi ve vergi ziyaı ödenmesi hususuna değinmiş,bir usul hatası yapılmış olabilir fakat burada hazineyi zarara uğratma durumu da yok sizce ne yapmalıyız.

İsmail Bey Merhaba,

Açıkçası öncelikle bazı bilgilerin netleşmesi gerek, yazınızın girişinde 2015 yılında Adi ortaklık kurduk diyorsunuz, sonrasında 2017 yılında kurumlar vergisi mükellefiyeti tanımlattık diyorsunuz ve iş ortaklığından bahsediyorsunuz.. Adi ortaklığın kurumlar vergisi mükellefiyeti olmaz. Defterlerle ilgili sonraki kısım ise iyice karışık ve yazınızdan net anlaşılmıyor.

Detay bilmeden varsayımlar üzerine yorum yapmak sizi hatalı yönlendirecektir.

Ancak şunu söyleyebilirim. Eğer haklı iseniz ve vergi ziyaı yok diyorsanız, buna rapor yazılmadan müdahale etmelisiniz. Bunun iki yöntemi var. Birincisi müfettiş nezlinde, ikincisi ise rapor okuma ve değerlendirme komisyonu nezlinde,

Diğer yandan şunu kuvvetle tavsiye ederim uzman bir vergi danışmanına danışmadan veya bu danışman yanınızda olmadan sakın bir tutanak imzalamayın.

Şu an adresinizi bilmiyorum. İstanbul’da iseniz ofisimize gelirseniz belgeler ile birlikte yardımcı oluruz. Bulunduğumuz kenti bildirirseniz diğer 7 şehirde bulunan ofislerimize yönlendirebiliriz.

Kolay gelsin.

Bülent YILDIRIM

RoyalCert Audit International