Merhaba, Geçtiğimiz yıl Eylül ayında iş değişikliğim olmuştu. Yeni işyerim ile net maaş üzerine anlaşmıştık. Normalde yeni işyeri başlangıçlarında kümüle gelir sıfırlanıyor. Fakat ben araştırdım Resmi Gazete tebliğinde çalışan talep ederse kümüle sıfırlanmayabilir şeklinde bir madde mevcut(https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/05/20200527-10.htm 21. madde 5. fıkra). Bu maddeye dayanarak talebimi şirkete ilettim, fakat bu talebim kabul edilmedi ve kümülem sıfırlandı. Bu sebeple beyannamede vermem gereken ekstra gelir vergisi çıkıyor. Burdaki soracağım beyannameyi verip ekstra ödemeyi yaptıktan sonra bu ücreti şirketten geri alabilir miyim? Bir diğer sorum kümülem sıfırlanmış olduğu şekli ile bile aylık gelir vergi matrahı üzerinden ilgili yüzdeye denk gelen gelir vergisi ile şirketin adıma yatırdığı gelir vergisi arasında her ay için AGİ kadar fark çıkıyor. Bunun sebebi nedir? AGİ vergiye tabi değil diye biliyorum. Beyannamede de AGİ nin indirildiği bir kalem bulamadım. Bundan dolayı da aslında fazladan AGİx12 kadar vergi ödeyecekmişim gibi gözüküyor. AGİ yi bir şekilde matrahtan düşebilir miyim?

Sayın Abdülhamit bey,

Öncelikle AGİ ile ilgili beyannamede “asgari geçim indirimi mahsup edilmeden önceki tutarı mahsup ediniz”. Böylece hakkınız kaybolmaz  Detaylı bilgi için Gelir Vergisi 265 nolu genel tebliğine bakabilirsiniz. 

Diğer sorunuza gelince,  ücret anlaşmalarında net-  brüt tartışması maalesef devam etmektedir. Bize göre,  işvereniniz sizin teklifinizi kabul etseydi daha fazla vergi kesintisi yapacaktı. İki alternatif arasındaki fark, yeni işverenin kümülatif kesinti yapmadığı durumda eksik hesapladığını yıllık gelir vergisi beyannamesi üzerinden ödemek durumunda kalmaktasınız.  İki alternatifte de ödenen toplam vergi aynıdır.

Konuyu bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

RoyalCert Audit International