Merhaba İnternette bazı şirketlerin ortaklık programları oluyor. Siz onlara müşteri kazandıkça belli bir komisyon alıyorsunuz. Şirket sahibine vergiye takılır mıyım diye sorduğum zaman şöyle dedi; "Biz zaten KDV'sini, vergisini ödüyoruz. Sıkıntı olacağını pek sanmıyorum" dedi. Ben böyle aylık 500-600 TL kazansam veya daha fazla. Bunun vergisi olur mu? Denetleme olup borç çıkarılır mı? Eğer bana vergi memuru sorarsa ne demem lazım? Bu arada yaşım 15. Teşekkür ederim.

Sayın Enes CANTÜRK,

Size doğru bilgi vermişler. Geliriniz bildirdiğiniz gibi ise soranlara aşağıdaki açıklamayı yapabilirsiniz. 

7061 sayılı Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile  3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 9. maddesinin 1. bendinde değişikliğe gidilerek, Türkiye’de ikametgâhı, işyeri, kanuni ve merkezi iş merkezi bulunmayanlar tarafından KDV mükellefi olmayan gerçek kişilere elektronik ortamda sunulan hizmetlere ilişkin KDV’nin, bu hizmeti sunanlar tarafından beyan edilip ödeneceği belirtildi.

Söz konusu Kanun değişikliğine istinaden 31.01.2018 tarihli Resmî Gazete’ de 17 seri no’ lu KDV Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ yayınlandı. Tebliğde yapılan açıklamalara göre Dar mükelleflerin, KDV mükellefi olmayan gerçek kişilere internet üzerinden sundukları hizmetin KDV’sini Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı’nda “Elektronik Hizmet Sunucularına Özel KDV Mükellefiyeti” tesisi gerçekleştirilerek 3 No.lu KDV beyannamesi ile beyan edeceklerdir.

Konuyu bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

RoyalCert International