Merhabalar, e-pin siteleri üzerinden (gamesatis,bynogame) online oyunlar için oyun parası satarak gelir elde etmekteyim. Twitch platformu üzerinden, mali müşavir olduğunu söyleyen bir şahıs tarafından şu şekilde bilgi aldım. Bu siteler zaten size gönderdiği ödemelerin vergisini veriyor, siz bir nevi site çalışanı gibi görünüyorsunuz. Kuyumcuya altın satmaktan farksız gibi bilgiler aldım fakat bana çok mantıklı gelmedi. Bu konuda bilginize danışabilir miyim ? Teşekkür ederim.

Sayın Yusuf Bey,

Türkiyede yaşanan bir gerçek kişi tam mükellef olup dünyanın her yerinde elde ettiği ve  beyan sınırını aşan tüm gelirler (kanundaki istisnalar hariç) vergiye tabidir.

Üzerinden kesinti yapılarak vergi dairesine ödenen bazı gelirler beyan edilmez örneğin bankadan  aldığınız faiz geliri gibi.

İnternet üzerinden kazanılan reklam gelirleri stopaja tabi olmasına rağmen oyun paraları stopaja tabi değildir, eğer bu işi devamlı olarak yapıyor iseniz duruma göre serbest meslek kazancı veya ticari kazanç elde diyorsunuz demektir ki bu durum da vergi dairesine mükellefiyet kaydı yaptırmanız ve fatura düzenlemeniz gerekmektedir.

Size cevap veren mali müşavirin cevabına gelince , altın alıp satmanız veya döviz alıp satmanız devamlı olmadığı ve kayıtlı bir işlem olmadığı için beyan edilmez, konuyu bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

RoyalCert Audit International