Merhabalar, Karadağ' da kurmak istediğim şirket ile Turkiyede hizmetimi vereceğim ancak yaptığım iş karşılığında ödemem Ispanyol bir firmadan Karadagdaki banka hesabıma yatacak. Ancak Karadağ ve İspanya arasında " çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması yok, İspanya ve Türkiye arasında ise var. Bu durumda vergilendirmem ile ilgili nasıl bir sonuç ortaya çıkacak. Bilgi verirseniz sevinirim, teşekkürler.

Utki Bey Merhaba,

Sorunuza doğru bir şekilde cevap verebilmemiz için öncelikle bir kısım bilgilerin net olması gerekiyor, aksi halde yanıltıcı bilgi vermiş olabiliriz.

1-Karadağda kurmak istediğiniz şirketin ortağı kim olacak, şahsınız mı? Yoksa burda ortağı olduğunuz bir şirket mi?

2-Türkiyede hizmetimi vereceğim ? derken Türkiye de bir hizmet mi yapacaksınız bu Karadağ daki şirkete veya ihracat mı? Bunu kim yapacak?

3-  Türkiye de iken yaptığınız işlemin bedeli İspanyadan ödenecek? İspanyol bir firmaya faturamı keseceksiniz?

Bu soruların net cevabı bizim vereceğimiz cevapları değiştirecektir. Bununla birlikte  genel bir bilgi verirsem, bir Türk vatandaşının dünyanın her yerinde elde edeceği gelir vergiye tabi olaup ülkemizde beyanname vermek zorundadır. Vergileme açısından sizin hizmeti nerde verdiğiniz çok önemli, hizmetin sizin veya şirketiniz aracılığı ile vermeniz durumu değiştirebilir.

Genel olarak baktığımızda İspanya nın bir vergi kesebilmesi için sizin İspanyada hizmet vermeniz veya verdiğiniz hizmetten İspanyada yararlanılması gerekmektedir. Tabi  burda hizmetin türü de önemlidir.

Kısacası net cevap verebilmemiz için yukarıda belirtilen ayrıntıları göndermeniz veya İstanbul da merkez ofisimize ya da 7 ilde bulunan diğer ofislerimize uğramanızı tavsiye ederiz.

Saygılarımla,

Bülent YILDIRIM

RoyalCert Audit International