Merhabalar.Rahmetli babamdan kalan bir dairemiz var.Annem ikamet ediyor.Tapusu annem kardeşim ve benim üzerime.Benim ayrıca bir dairem daha var.Ama başka bir ilde kirada oturuyorum.Annemin ve kardeşimin başka mülkleri yok.Kardeşim kiracı.Bu durumda hangimiz emlak vergisinden muaf ,ve Hangimiz mükellef.Bu güne kadar annem hariç ben ve kardeşim vergi ödedik.Bir hata sözkonusu mu?Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Merhaba Fatma Hanım,

Sanırız miras kalan ev 200 metrekarenin altında.  Emlak vergisi ödememesi için 200 metrekareden büyük olmayan tek eve sahip olmak gerekiyor. Dolaysıyla Fatma hanım sizin ikinci eviniz olduğundan babanızdan kalan evdeki hissenize  isabet eden kısım için  vergi ödeyeceksiniz.

Anneniz  vergi ödemeyecek. Kardeşiniz de vergi ödemeyecek. Çünkü muafiyetten yararlanmak için konutta bizzat oturma şartı aranmıyor. Kardeşinizin kirada oturmasının da bir önemi bulunmuyor. Ancak annenizin ve kardeşinizin 49 bin TL'yi aşan  mevduat faizi, repo, bono ve tahvil faizi, temettü ve kâr payı gibi menkul sermaye iradı gelirleri olmayacak.

Konuyu bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

RoyalCert Audit International